Co wyróżnia farby silikonowe ?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów produktów przeznaczonych do ochrony ścian przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz pleśnią. Ostatnio rośnie jednak zainteresowanie tzw. farbami samooczyszczającymi się. Kiedy warto wybrać farby silikonowe i czym różnią się od innych farb?

Więcej niż czysta elewacja

Na ścianach polskich domów od wielu lat królują farby akrylowe, lecz ten stan rzeczy zaczyna powoli ulegać zmianie. A wszystko dzięki dynamicznemu rozwojowi produktów z segmentu farb zewnętrznych. Nowe farby są coraz bardziej odporne na zabrudzenia oraz lepiej chronią ściany przed wilgocią, dzięki specjalnym dodatkom aplikowanym przez producentów. Za najbardziej trwałe uważa się obecnie farby silikonowe. Czy wiesz, co sprawia, że wyprzedzają inne typy farb elewacyjnych?

Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest samooczyszczanie się z kurzu i innych zabrudzeń. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli pomalujesz nimi ściany, uzyskasz powierzchnię, która nie będzie się elektryzować, a więc przestanie przyciągać większość drobinek pyłów. Drobne zanieczyszczenia, które mimo to przyczepią się do elewacji, będą usuwane przez krople deszczu, które spływając po ścianach, zabiorą je wraz z sobą i w ten sposób oczyszczą fasadę twojego domu. To nie wszystko! Będziesz mógł łatwo usunąć także większe zabrudzenia, ponieważ farby silikonowe są odporne na mycie i szorowanie.

Inne publikacje  Zalety farb silikonowych

Kto najczęściej wybiera takie farby? Esteci, których drażnią nawet drobne zanieczyszczenia na ścianach domu oraz osoby chcące ograniczyć do minimum kosztowne i męczące remonty. Warto zdecydować się na farby silikonowe również wtedy, gdy Twój dom jest szczególnie narażony na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Malowanie farbą silikonową

Farby do zadań specjalnych

Ich unikalne właściwości dają się w pełni odkryć w miejscach, w których właściwe zabezpieczenie elewacji domu stanowi naprawdę duże wyzwanie. Zalety farb silikonowych docenisz, jeśli mieszkasz w otoczeniu rozlewisk, stawów i jezior lub gdy obok Twojego domu przepływa strumyk, który zwiększa wilgotność otoczenia, co sprzyja powstawaniu pleśni. Powinieneś je wybrać także wtedy, gdy sąsiadujesz z lasem, przez co ryzyko pojawienia się na fasadzie mchów, alg i grzybów jest dość duże. Farby silikonowe ochronią elewację również przed negatywnym działaniem zmiennych temperatur i promieni słonecznych oraz kwaśnych deszczy. Ozdobią Twój dom trwałą warstwą ulubionego koloru nie pozostawiając żadnych spękań i równomiernie pokrywając całą fasadę przez wiele lat, ponieważ wyróżniają się dużą przyczepnością do podłoża.

Choć farby silikonowe są nieco droższe od akrylowych, to jednak w dłuższej perspektywie czasu ich zastosowanie może być bardzo opłacalne. Największa odporność na działanie warunków atmosferycznych ze wszystkich produktów dostępnych na rynku i najniższa podatność na zabrudzenia sprawią, że wybierając te farby, ograniczysz liczbę remontów do minimum. A tym samym zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również czas.