Dekoracja salonu – sposób na stworzenie indywidualnego wnętrza

Salon, nazywany też często pokojem dziennym, to miejsce, do wystroju którego powinniśmy przywiązać naprawdę dużą wagę. To tutaj najczęściej spędzamy czas z całą rodziną, wypoczywamy czy nawet przyjmujemy gości. To tak naprawdę serce domu, dlatego powinno wyglądać estetycznie. Jakie dekoracje salonu wyglądają dobrze? Jak stworzyć perfekcyjne wnętrze?

Jak udekorować salon nowoczesny?

Osoby lubiące nowoczesność powinny postawić na minimalizm, prostotę i przede wszystkim przestrzeń. Urządzony w ten sposób salon z pewnością będzie robić duże wrażenie, a kluczem do sukcesu jest zastosowanie m.in. odpowiednich barw. Najpopularniejsze są odcienie bieli, beżu oraz szarości, ponieważ doskonale odbijają światło i optycznie powiększają wnętrze. Meble powinny być proste i dawać wrażenie lekkości – najlepiej, jeżeli będą one wykonane z drewna, chromu lub nierdzewnej stali. Dodatki w tym przypadku nie są najważniejsze i nie powinno być ich zbyt dużo. Tak naprawdę im mniej mebli i kolorów będzie w nowoczesnym salonie, tym lepiej. Jeśli ustawimy w tym pomieszczeniu zbyt dużo przedmiotów, możemy uzyskać wrażenie zagracenia.

W jaki sposób stworzyć dekorację salonu naturalnego?

Już od dłuższego czasu modne są wnętrza w stylu skandynawskim, naturalnym. Jeżeli i nam marzy się taki salon, który podkreśli dodatkowo nasz indywidualny charakter oraz przywiązanie do natury, musimy zadbać o to, by znalazło się w nim jak najwięcej naturalnych materiałów. Mowa tu m.in. o bambusie, kamieniu, ceramice, szkle i wełnie. Tutaj meble także powinny mieć prostą formę, a prawdziwym strzałem w dziesiątkę są elementy z materiałów z odzysku, np. pufy stworzone z wytłaczanek po jajkach. Całość dopełni podłoga wykonana z surowych desek, delikatne firanki, bukiety świeżych kwiatów lub drobnych gałązek ustawione w szklanych wazonach oraz płytki z cegły na ścianie.

Inne publikacje  Techniki malarskie

Jak powinien wyglądać salon klasyczny?

Styl klasyczny tak naprawdę nigdy nie wychodzi z mody. Panuje w nim niepowtarzalny klimat przepełniony elegancją, który może wyrażać nasze przywiązanie do dobrego smaku i finezji. Tutaj dekoracja będzie opierać się na meblach stylizowanych lub zabytkowych, które mają ciekawe kształty. Elementem uzupełniającym może być tapeta z klasycznym wzorem, lekkie zasłony oraz przeszklone witryny. Tutaj możemy zastosować także różnego rodzaju narzuty, poduszki dekoracyjne i tkaniny.

A może jednak salon w stylu loft?

Loft to taki styl, gdzie najbardziej liczy się duża przestrzeń, oryginalne dodatki oraz przemysłowy klimat. Wyczarujemy go, jeżeli zastosujemy nietypowe elementy, takie jak np. metalowe schody, surowe deski na podłodze czy płytki z cegły, które w tym przypadku są wręcz wskazane. Charakterystyczne dla wnętrz loftowych są również wysokie okna, betonowe wylewki oraz plątanina rur. Do dekoracji posłużą tu też designerskie, oryginalne meble, które są rzadko spotykane. Wszystko to przywodzi na myśl wnętrza starych fabryk i zakładów przemysłowych, jednak tak urządzone salony wbrew pozorom mogą być bardzo przytulne i niezwykle stylowe.