Dlaczego warto nawilżać powietrze w domu?

Wiele osób mierzy się z dylematem dotyczącym walki z suchym powietrzem w swoich mieszkaniach. Nieodpowiednia wilgotność może mieć bardzo niekorzystne skutki dla naszego zdrowia i powodować alergie, kaszel oraz katar. Z pomocą przychodzą nam producenci coraz bardziej popularnych nawilżaczy powietrza, będących doskonałą alternatywą dla domowych sposobów walki z suchością w mieszkaniach.

Skutki nieodpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu

Największe problemy z odpowiednio nawilżonym powietrzem w naszym domu zauważymy zwłaszcza w sezonie grzewczym oraz w okresie upałów. Wtedy szczególnie trudno jest utrzymać optymalny poziom nawilżenia, który wynosi 40-60%. W utrzymaniu prawidłowej wilgotności w mieszkaniu pomogą nam nawilżacze powietrza. Dzięki nim unikniemy nieprzyjemnych skutków przesuszenia, pośród których możemy wymienić: wysuszenie skóry i włosów, ogólne osłabienie systemu odpornościowego organizmu, które wiąże się z pojawieniem alergii, kaszlu oraz kataru. Ponadto możemy odnotować obniżenie koncentracji, gorszą jakość snu a skutki mogą dosięgnąć również rośliny oraz zwierzęta domowe. Należy pamiętać również o tym, że zbyt wysoka wilgotność (powyżej 70%) też jest szkodliwa. Sprzyja ona rozwojowi pleśni oraz bakterii, które mogą być przyczyną wielu chorób.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Wybór nawilżaczy powietrza na rynku jest ogromny. Wiele z nich posiada również dodatkowe opcje inhalacji, jonizacji czy aromaterapii. Nawilżacze możemy podzielić na trzy główne grupy: termiczne (nazywane również parowymi), ewaporacyjne (parujące) oraz ultradźwiękowe. Nawilżacze parowe regulują wilgotność pomieszczenia poprzez wytwarzanie ciepłej mgiełki. Są one wydajne oraz znacznie oczyszczają powietrze. Do ich minusów należy konieczność ich częstego czyszczenia oraz stosunkowo duża ilość pobieranej energii. Nawilżacze ewaporacyjne wytwarzają chłodną mgiełkę i co prawda nie zużywają dużo energii, ale są dość głośne i mało wydajne. Najciekawsze są nawilżacze ultradźwiękowe. Wytwarzają one ultradźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Są ciche, wydajne i nie zużywają wiele energii. Warto zdecydować się na nawilżacze z dodatkową funkcją jonizacji.

Inne publikacje  Bogata paleta barw farb

Poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, ma bardzo istotny wpływ na stan naszego zdrowia oraz samopoczucia. Nieodpowiedni poziom wilgotności może odbić się negatywnie również na roślinach oraz zwierzętach domowych. W utrzymaniu optymalnego poziomu wilgotności najlepiej pomogą nam nawilżacze powietrza. Dostępne są one w kilku rodzajach i z różnymi dodatkowymi funkcjami.