Jak oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie

Światło to istotny czynnik wpływający na ludzkie samopoczucie. Ludzki mózg funkcjonuje lepiej, kiedy ma dostęp do naturalnego światła. Dobrze dobrane oświetlenie pomieszczenia sprawia, że jest ono bardziej przytulne i sprawia wrażenie większego.

Dom to szczególne miejsce, gdzie spędza się najwięcej czasu, dlatego należy zadbać o to, by czuć się w nim jak najbardziej komfortowo. Prawidłowe oświetlenie ma się do tego przyczynić. Przy dobrym doborze światła w domu nie tylko się odpocznie od codziennego zgiełku, ale także nabierze się dodatkowej energii. Jeżeli poznasz jaki wpływ na ludzki organizm ma dany rodzaj światła, możesz to wykorzystać aby poprawić nie tylko swoje samopoczucie, ale również komfort psychiczny.

Co mówią badania

W Niemczech przeprowadzono badania, w których 80 osobom utworzono dobre warunki oświetlenie, typowych dla hotelu. Drugiej grupie złożonej również z 80 osób zapewniono warunki oświetlenia naturalnego. Okazało się, że druga grupa była mniej zmęczona i bardziej aktywna za dnia od osób, którym zapewniono oświetlenie sztuczne.

Odpowiednie światło to krok do lepszego zdrowia

Dobry architekt wnętrz szczególna uwagę skupia na zaprojektowaniu dobrego oświetlenia w domu wiedząc, jak bardzo wpływa ono wpływa na samopoczucie.

Inne publikacje  Bogata paleta barw farb

Najbardziej korzystnym światłem dla ludzkiego organizmu jest światło naturalne. Stąd też u większości ludzi spada samopoczucie w okresie jesienno zimowym. Mało światła słonecznego to także niedobory witaminy D3, która jest jedną z najważniejszych witamin w ludzkim organizmie, odpowiedzialną za odporność i waśnie samopoczucie. Niedobór światła słonecznego i witaminy D3 jest również główną przyczyna spadku sił witalnych oraz sprzyja chorobom psychicznym.światło i zdrowie

Najbliżej światłu naturalnemu jest światło z żarówek tradycyjnych, ma ono barwę zbliżoną do słonecznego, jednak można też wybrać żarówki LED o ciepłej barwie światła, które posłużą zdecydowanie dłużej niż tradycyjne żarówki. Ich żywotność może sięgać nawet 50 tysięcy godzin, co korzystnie wpłynie nie tylko na samopoczucie, ale również na budżet domowy.

Światło ciepłe, które uspokaja w korzystne wpływa na nastrój to takie o temperaturze od 2700 K do 6500 K. Światło zimne o temperaturze powyżej 6500K nie nadaje się do domowych warunków, dlatego najczęściej jest wykorzystywane w miejscach publicznych, np. w galeriach handlowych i klubach sportowych, gdyż ma niezwykłe właściwości wzmacniające aktywność. Można ich używać w domu, ale tylko w ciągu dnia, aby móc wykorzystać ich pobudzające organizm właściwości.

Ciepłe światło jest bardzo chętnie wykorzystywane przed dekoratorów wnętrz jako światło tworzące specyficzny i bardzo przyjemy nastrój święcąc w określone miejsca, np. na blat kuchenny czy lampka nad fotelem.

Inne publikacje  Tynk akrylowy, mineralny czy silikonowy – który jest najlepszy?

Wniosek jest taki, że zimne i sztuczne świtało, emitowane przede wszystkim przez lampy fluorescencyjne i LED z odcieniem niebieskim pobudza organizm, co z upływem czasu powoduje zmęczenie i nie pozwala na regenerację sił organizmu. W godzinach wieczornych warto zadbać o oświetleni o ciepłej barwie, które nie tylko pozwolą odetchnąć, ale umożliwią normalne zaśnięcie, z powodu ich relaksującego wpływu. .