Jak wykonać efekty dekoracyjne na ścianie

Jednokolorowe ściany wychodzą z mody, a zamiast malowania pomieszczeń jednolicie coraz więcej osób decyduje się na wykonanie ciekawych efektów dekoracyjnych. Wbrew pozorom nie wymaga to ogromnego talentu ani doświadczenia. Na co najlepiej się zdecydować?

Jaki jest lakier akrylowy?

Lakierowanie ścian jest chyba jedną z najprostszych metod ich upiększenia. Lakier akrylowy może stworzyć prawdziwe malarskie cuda w każdym pomieszczeniu, a wśród tego typu produktów mamy naprawdę duży wybór. Lakiery nakładamy na już pomalowaną ścianę. Lakier akrylowy nadaje farbie blasku dzięki drobinkom, które w sobie zawiera. Najczęściej w jego składzie jest brokat lub inne błyszczące elementy. Taki zabieg świetnie nadaje się do pomieszczeń w stylu glamour, których ściany z reguły powinny połyskiwać. Lakier akrylowy może być bezbarwny lub nadawać ścianom kolor. Produkty tego typu dostępne są w wielu stopniach połysku, więc każdy bez problemu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Efekty dekoracyjne na ścianie

Kiedy zdecydować się na kamień?

Kamienne płytki nie wychodzą z mody już od kilku sezonów. Nic dziwnego, świetnie wyglądają, a przy tym są łatwe w czyszczeniu i prawie nie widać na nich zabrudzeń. Do stworzenia kamiennej ściany nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności – płytki wystarczy przykleić. O klej Dory do zakupionego rodzaju kamienia warto zapytać w sklepie. Najlepszy efekt uzyskamy kładąc płytki na jednej ze ścian lub tylko na jej fragmencie. Jeśli nie chcemy, by były matowe możemy pokryć je lakierem akrylowym, który nie tylko nada im błysku, ale także stworzy na ich powierzchni powłokę ochronną.

Inne publikacje  Czeka cię remont? Jaki klej do mocowania listew i naprawy wykładzin dywanowych

A może cegła?

Zwykle w pokojach nie posiadamy prawdziwej cegły, a jednie jak w przypadku kamienia – płytki. Ich sposób nakładania na ścianę jest niemal taki sam. Trend ten przywędrował do nas z nowojorskich mieszkań, ale sprawdza się nie tylko we wnętrzach w amerykańskim stylu. Biała lub czarna cegła świetnie wygląda w mieszkaniach w stylu minimalistycznym. Natomiast jasne odcienie świetnie spiszą się we wnętrzach w stylu skandynawskim. Oczywiście możemy zakupić także płytki w kolorze tradycyjnej czerwonej cegły, która jest dość uniwersalna i będzie świetnym akcentem w niemal każdym wnętrzu. Tak jak kamień, cegłę również możemy pokryć lakierem akrylowym.

Szablony

To jeden z najprostszych sposobów na odświeżenie ściany. Możemy nadać jej zupełnie nowy wygląd dzięki przyłożeniu do niej szablonu i wypełnieniu pustych przestrzeni farbą. Nie trzeba mieć talentu plastycznego, by stworzyć na ścianie prawdziwe dzieło sztuki. Bardzo dobrze wygląda grafika o innej strukturze, niż farba, którą są pomalowane ściany. Możemy także najpierw wypełnić szablon normalną farbą, a później zastosować lakier akrylowy, który sprawi, że powstały malunek będzie błyszczał i „odbijał” się od pozostałej części ściany.

Stworzenie niepowtarzalnych efektów dekoracyjnych wcale nie wymaga ogromnego talentu. Wystarczy dobry pomysł, trochę chęci i odpowiednie produkty, które ułatwią nam realizację zamierzeń.

Inne publikacje  Wyższość konstrukcji drewnianych nad plastikowymi

Related Posts