Jak zamontować klimatyzację w bloku?

Montaż klimatyzacji w bloku nie jest niemożliwy, ale wymaga uzyskania odpowiedniej zgody. Nie możemy zainstalować tego typu urządzenia bez niczyjej wiedzy, ponieważ budynek, w którym mieszkamy nie jest naszą własnością. Jakie warunki trzeba spełnić chcąc kupić do swojego mieszkania sprzęt pozwalający na przetrwanie upałów w komfortowy sposób?

Czego potrzebujemy do montażu klimatyzacji w bloku?

Aby móc zamontować klimatyzację w mieszkaniu w bloku, potrzebna nam będzie przede wszystkim zgoda od spółdzielni mieszkaniowej (zwłaszcza, gdy sprzęt ma znaleźć się na dachu lub elewacji, czyli będzie zajmować część wspólną mieszkańców). W przypadku wątpliwości lub podejrzeń, że klimatyzator np. pogorszy estetykę bloku, spółdzielnia może zażądać dodatkowo opinii architekta, a nawet mieszkańców pozostałych mieszkań. Dlatego też często zdarza się, że uzupełniający element pozwolenia na montaż klimatyzacji w bloku stanowi osobne pozwolenie od sąsiadów.

O wspomniane zgody powinniśmy zadbać jeszcze przed zakupem urządzenia. W przypadku odmowy możemy starać się o zmianę decyzji lub też znalezienie innego rozwiązania na zbyt wysoką temperaturę w mieszkaniu. Niektórzy w obawie przed odmową nie występują z pisemną prośbą o zgodę do spółdzielni i od razu montują klimatyzator. Takie postępowanie nie jest jednak właściwe, gdyż podlega karze, niekiedy bardzo wysokiej.

Inne publikacje  Czym kierować się przy wyborze farby?

Dlaczego zgoda mieszkańców jest tak ważna?

Z pewnością nikt nie ma wątpliwości, dlaczego do montażu klimatyzacji w bloku potrzebna jest zgoda spółdzielni mieszkaniowej. Jednak osobna zgoda od sąsiadów często wzbudza sporo kontrowersji – w końcu sprzęt ma znaleźć się w naszym mieszkaniu. Należy pamiętać, że ciągła praca klimatyzatora może po pewnym czasie stać się uciążliwa dla rodziny mieszkającej pod lub nad naszym mieszkaniem. W takim przypadku sąsiedzi mogą złożyć pisemną skargę do wspólnoty mieszkaniowej, która może doprowadzić do nakazu demontażu urządzenia.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do całkowitej powierzchni mieszkania wliczony jest metraż balkonu. Wówczas nie musimy zwracać się do wspólnoty z prośbą o wyrażenie zgody na montaż sprzętu. Wynika to z faktu, iż wtedy mieszkanie traktowane jest jako nasz prywatny teren, którym możemy dysponować w całkowicie dowolny sposób. Co więcej, w nowoczesnych blokach zwykle jest już wyznaczone miejsce na montaż klimatyzacji – deweloperzy zdają sobie sprawę, że takie sprzęty wciąż zyskują na popularności.

Komu powierzyć montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Zamontowanie klimatyzacji w mieszkaniu w bloku najlepiej zlecić profesjonalnej i doświadczonej ekipie posiadającej odpowiednie uprawnienia. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że urządzenie zostało podłączone w prawidłowy sposób i zadbano o wszystkie szczegóły instalacji. Poza tym wyłącznie montaż przez doświadczoną osobę sprawi, że nie utracimy gwarancji producenta na zakupiony klimatyzator. Z ekipą oferującą tego typu usługi możemy skontaktować się jeszcze przed uzyskaniem zgody na montaż – z pewnością uzyskamy porady na temat tego, jakiego sprzętu szukać, by dobrze się sprawował i nie generował zbyt dużego hałasu.