Jaki lakier do parkietu po cyklinowaniu?

Jaki lakier do parkietu po cyklinowaniu?

Zarówno pierwsze lakierowanie, jak i odnawianie  drewnianego parkietu to kwestia, której warto poświęcić chwilę, zanim zacznie się pracę. Nieodzownym elementem obydwu praktyk jest cyklinowanie. Potem w zależności od tego, gdzie znajduje się parkiet, należy wybrać lakiery do drewna, czyli lakiery podkładowe, następnie lakiery wewnętrzne lub zewnętrzne.

Jak wybierać lakiery?

Wybór lakieru jest zawsze podyktowany rodzajem parkietu, jaki ma zostać polakierowany. W przypadku parkietu znajdującego się w salonie powinno się wybierać lakiery wewnętrzne. Natomiast w przypadku posadzki drewnianej na altanie, należy wykorzystać lakiery zewnętrzne. Kwestia położenia potencjalnej powierzchni do lakierowania jest bardzo istotna, ponieważ na drewno znajdujące się na zewnątrz oddziałuje o wiele więcej czynników, mogących je zniszczyć, chociażby wilgoć lub grzyby.

Jakie lakiery będą właściwe dla parkietu?

Drugą istotną kwestią jest częstość oraz intensywność eksploatacji powierzchni, która ma zostać polakierowana. Wybierając lakiery do drewna, trzeba tutaj wziąć pod uwagę stopień narażenia powierzchni na ścieranie, potencjalne zarysowania oraz prawdopodobieństwo innych uszkodzeń. Inaczej będą eksploatowane parkiety sal gimnastycznych, a inaczej tradycyjny parkiet w domu. Tam gdzie powierzchnia będzie narażona na znaczne zużycie trzeba wykorzystać lakiery trwałe, odporne na uszkodzenia oraz antypoślizgowe. Te właściwości spełniają uretanowo – alkilowe lakiery wewnętrzne.

Z kolei na parkietach domów oraz mieszkań dobrym rozwiązaniem są lakiery akrylowo – poliuretanowe. Te powierzchnie z reguły są mniej eksploatowane, ale wciąż są narażone na częstą używalność, dlatego potrzebują lakierów o dużej trwałości. W miejscach takich jak: garderoba, sypialnia najlepiej zastosować lakiery poliuretanowe. Należą one do lakierów wodnych, a w swoim składzie posiadają  rozpuszczalniki.
Lakier do parkietu

Czy lakiery podkładowe są niezbędne?

Lakiery podkładowe służą gruntowania drewnianych posadzek przed położeniem właściwej warstwy lakieru. Ich zadaniem jest związywanie luźnych cząsteczek drewna, w wyniku wnikania w jego pory. Dodatkowo poprawiają one również przyczepność kładzionego na nie lakieru. W przypadku, gdy ma miejsce gruntowanie starych podłóg, lakier podkładowy izoluje pozostałe na powierzchni resztki wosku i oleju, które mogłyby spowodować zmiany zabarwienia lakierowanej powierzchni. 

Lakiery podkładowe odgrywają również dużą rolę w przypadku lakierowania drewna egzotycznego. Jest to specyficzny gatunek, który wydziela substancję utrudniające proces lakierowania. Warto również wspomnieć, że lakiery tego typu są bardzo elastyczne po położeniu, co sprawia, że lepiej radzą sobie z naprężeniami, jakim jest poddawana powłoka lakiernicza. Jak widać rola podkładu w lakiernictwie odgrywa ważną rolę. Dlatego warto go stosować, aby zwiększyć trwałość lakieru, a tym samym zagwarantować sobie estetykę parkietu na dłuższy czas.

Inne publikacje  Jaka farba do malowania ścian i sufitu?