Jaki lakier wybrać do drewna na zewnątrz

Drewniane altany, meble ogrodowe i ogrodzenia to prawdziwe ozdoby przydomowego zieleńca. Aby jednak na długo cieszyły nasze oczy pięknym wyglądem, powinniśmy zabezpieczyć je przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Możemy to zrobić, nanosząc na drewniane powierzchnie odpowiedni lakier zewnętrzny.

Dlaczego warto kupić lakier?

Pęknięcia, wybrzuszenia, sine smugi, zabrudzenia i utrata koloru to najczęstsze rezultaty pozostawienia w ogrodzie drewna niezabezpieczonego przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Jeżeli więc zależy nam na tym, by przez wiele lat podziwiać naturalne piękno desek, zadbajmy o ich regularne lakierowanie. Lakier zewnętrzny to preparat polecany wszystkim osobom, które chcą jednocześnie uchronić drewno przed zniszczeniem i zaakcentować jego walory wizualne, nie zmieniając przy tym radykalnie koloru, ani nie zasłaniając charakterystycznego rysunku słojów. Pozostawia on na powierzchni przedmiotu grubą warstwę ochronną, która jest odporna na przenikanie wody oraz przetarcia, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Na rynku jest dostępny szeroki asortyment lakierów zewnętrznych, które różnią się nie tylko stopniem skuteczności, ale również rodzajem zdobienia drewna. Możemy więc z łatwością wybrać produkt, dzięki któremu nasze pergole, ławki ogrodowe lub okiennice uzyskają wyrazisty kolor oraz optymalny stopień połyskliwości.

Inne publikacje  Farba czy tapeta? Na co się zdecydować

Rodzaje lakierów zewnętrznych

Zanim wybierzemy lakier, dowiedzmy się, jaki jest gatunek drewna, które chcemy zaimpregnować. Ta informacja będzie niezbędna do odpowiedniego dopasowania koloru preparatu lub pigmentu, który możemy samodzielnie wymieszać z lakierem. Na rynku dostępne są m.in. produkty o kolorze buku, dębu, sosny oraz egzotycznych gatunków drzew, a także inne odcienie, np. soczysta zieleń czy stonowany błękit. Popularne są również uniwersalne bezbarwne preparaty. Jeśli wybieramy lakier zewnętrzny, zwróćmy też uwagę na jego stopień połyskliwości. W sklepach znajdziemy produkty matowe, które najlepiej kryją wszelkie zarysowania i drobne uszkodzenia mechaniczne drewna; połyskliwe oraz bardzo połyskliwe – najskuteczniejsze w ochronie przed wilgotnością. W sklepach budowlanych istnieje bardzo szeroki asortyment lakierów zewnętrznych, lecz jeśli poznamy ich podstawowe rodzaje, szybko znajdziemy preparat o odpowiednim odcieniu oraz połysku. Pamiętajmy jednak o tym, by nie kierować się wyłącznie walorami estetycznymi, lecz także sprawdzić na etykiecie, w jakim stopniu ochroni nasze drewno przed zniszczeniem.