Jakimi farbami malować meble?

Drewniane meble mogą służyć nam nawet wtedy, gdy nie są już pierwszej młodości i nie wyglądają tak dobrze, jak kiedyś. Z zewnątrz mogą wyglądać nieco gorzej, ale dobrej jakości drewno zapewne jest w dobrym stanie. W takiej sytuacji, zamiast się ich pozbywać, zaplanujmy malowanie, które przywróci im dawny blask. W większości wypadków wystarczy kilka prostych narzędzi i farby do drewna.

Kiedy warto zdecydować się na malowanie drewnianych mebli? Czy farby naprawią zniszczenia?

Malowanie mebli jest dobrym pomysłem, jeśli drewno, z którego je zrobiono nie zgniło lub nie zostało zniszczone przez korniki. Jeśli zniszczenia są duże, nie pomogą nawet najlepsze farby i będziemy musieli porąbać meble i spalić je w kominku. W przeciwnym wypadku warto zabrać się ich odnawianie. Jeśli takie meble mają zdobić, musimy zadbać o to, by były odnowione z najwyższą starannością. Nie wystarczy tylko szybkie malowanie. Stary mebel trzeba dobrze oczyścić, usuwając z niego warstwy starych farb i zabrudzenia. Przed malowaniem drewniane powierzchnie muszą być idealnie czyste i matowe, by farby nie spływały. Stare warstwy środków zabezpieczających usuniemy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Musimy także uzupełnić wszystkie braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach. Wypełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy i gładzimy. Pamiętajmy, że masa musi być idealnie sucha, by nie powstały rysy. Przed malowaniem ponownie szlifujemy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym. Jeśli meble pokryte są okleiną, wystarczy je zmatowić papierem ściernym. Z szafami z płyty MDF postępujemy tak samo.

Inne publikacje  Warsztat, jak urządzić

Najlepsze farby do drewna

Zanim udamy się do sklepu po odpowiednie farby do drewna, zastanówmy się, na jaki kolor przemalować meble. Zwróćmy uwagę na to, by barwa mebla pasowała do wystroju pokoju. Możemy wybrać farby w dowolnym kolorze, ale najważniejszy jest wybór odpowiedniego środka, dzięki któremu malowanie stanie się sukcesem. Występują trzy typy farb do drewna: akrylowe, ftalowe i kredowe. Farby ftalowe (nazywane również alkidowymi) stosuje się je do drewna i metalu na zewnątrz, gdyż zapewniają dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Najczęściej używa się emulsji, które nie ściekają, a kiedy wyschną, tworzą odporną na szorowanie powłokę. Spoiwem w tego typu farbach może być winyl, lateks i akryl. Farby do drewna zawierają w składzie więcej wypełniaczy i mniej żywicy, więc nakładają się grubą warstwą. Za ich pomocą zniwelujemy różnice w fakturze drewna, świetnie nadają się na podkłady. Emalie stosuje się jako warstwę nawierzchniową. Zawierają więcej żywicy, zapewniając połysk i gładkość.

Własnoręcznie odnowione meble są oryginalne i piękne. Wystarczą dobre chęci i wolny czas, by uzyskać pięknie odnowiony przedmiot. Wybierzmy dobrze kryjące akrylowe farby do drewna, które tworzą elastyczne i odporne na uszkodzenia powłoki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *