Lakiery zewnętrzne­ – dlaczego warto je stosować

Drewniane altanki, pergole, elementy fasadowe domu czy meble ogrodowe wyglądają dobrze, jednak trzeba o nie odpowiednio zadbać. Drewniane elementy i zabudowania znajdujące się na świeżym powietrzu są codziennie narażone na szkodliwe działanie m.in. warunków atmosferycznych. Do ich zabezpieczenia polecane są lakiery zewnętrzne. Jakie zalety posiadają?

Ochrona przed wilgocią

Podstawowym zadaniem lakierów zewnętrznych jest ochrona pomalowanej powierzchni przed wilgocią. Drewno to materiał, który jest podatny na jej pochłanianie – nadmiar wilgoci może spowodować rozwój grzybów lub do prowadzić do zjawiska nazywanego wypaczaniem drewna. W wyniku wypaczania, na drewnie pojawiają się wygięcia o łódkowatym kształcie lub lekkie wykręcenia, co może nie prezentować się zbyt estetycznie. By do tego nie dopuścić, należy zabezpieczyć znajdujące się na zewnątrz drewniane elementy lub zabudowania specjalnym preparatem – w tej roli dobrze sprawdzają się właśnie lakiery do stosowania na zewnątrz.

Ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi

kologischer Holzschutz, Leinl streichen

Pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych drewno ulega zmianom. Najczęściej powierzchnia narażona na działanie wiatru, mrozu czy deszczu pęka, szarzeje, wykręca się lub staje się szorstka. Niestety, nawet najlepszy i najdroższy gatunek drewna nie będzie w pełni odporny na działanie warunków atmosferycznych ani promieniowanie UV. Choć meble ogrodowe możemy przenieść na okres jesienno-zimowy do bezpiecznego i suchego miejsca, to altanka czy drewniane elementy fasady muszą pozostać na swoim miejscu, co wymaga zastosowania odpowiedniego środka zabezpieczającego.

Inne publikacje  Pielęgnowanie boazerii

 

 

Odporność na mechaniczne uszkodzenia

 W wyniku eksploatacji, zwłaszcza nasilonej, drewniane powierzchnie są bardzo narażone na uszkodzenia mechaniczne. Zalicza się do nich przede wszystkim różnego rodzaju zarysowania, spękania oraz wgniecenia. Narażone na nie są w szczególności drewniane podłogi, np. w altance – wgłębienia mogą powstać nawet na skutek postawienia na niej ciężkiego przedmiotu, przesunięcia krzesła czy chodzenia po niej w butach na obcasie. Drewno pokryte lakierem zewnętrznym staje się bardziej odporne, ponieważ preparat tworzy na nim mocną i jednocześnie elastyczną powłokę.

Ochrona przed destrukcyjnym działaniem wody

Woda to podstawowy czynnik niszczący drewniane powierzchnie, a jej głównym źródłem są opady. Woda potrafi wnikać głęboko do wnętrza drewna, co sprawia, że materiał pęcznieje. Co prawda przy lepszej, słonecznej pogodzie drewno wysycha i pozbywa się nadmiaru wody, jednak w trakcie tego procesu może popękać, a to negatywnie wpływa na jego wytrzymałość i strukturę.

Podobnie destrukcyjne działanie na drewno ma też woda, która zamarza w szczelinach w czasie mrozu. Jeśli drewniana powierzchnia będzie zbyt wilgotna przed dłuższy czas, może to doprowadzić do korozji biologicznej – rozwiną się bakterie i grzyby, które pozbawią drewno jego naturalnego koloru i doprowadzą do zbutwienia. Warstwa lakieru zewnętrznego nie dopuści do tego, by woda wnikała w głąb pomalowanej powierzchni – zachowa więc na dłużej piękny wygląd i dobrą kondycję.