Najważniejsze wydatki związane z wykończeniem domu

Budowa domu trwa bardzo długo, a jego postawienie nie oznacza zakończenia prac. Dom w stanie surowym zamkniętym nie nadaje się do zamieszkania. Zanim się wprowadzimy, musimy zaplanować szereg innych prac, które pozwolą na przeprowadzkę. Zakładanie instalacji i malowanie ścian zajmują sporo czasu. Czy wykończenie domu jest drogie?

Zewnętrzne wykończenie domu – malowanie ścian zewnętrznych, przygotowanie dachu

Kiedy odbieramy od wykonawców gotowy do wykończenia dom, z pewnością ma już kompletną stolarkę okienną. Teraz musimy go ocieplić. Do ocieplenia wybieramy dobry jakościowo styropian frezowany o grubości 15 cm. Kolejnym krokiem będzie otynkowanie i malowanie ścian zewnętrznych, co sporo kosztuje. Będziemy musieli zapłacić za materiały i za pracę ekipy fachowców. Całość można wykończyć tynkiem akrylowym, który jest trwały i ma atrakcyjną cenę. Tynk możemy także pomalować.

malowanie ścian

Najpopularniejsze spośród farb elewacyjnych są farby akrylowe i silikonowe, które nadają się podłoża organicznego i mineralnego. Niektóre z farb mają także zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że elewacja się oczyszcza, gdy pada deszcz. Dzięki takiemu rozwiązaniu elewacja długo pozostanie czysta.

Inne publikacje  Farby dekoracyjne

Jak wykończyć wnętrze domu? Etapy pracy – elektryka, malowanie ścian itd.

Osoby, które mają za sobą budowę w domu i już w nim mieszkają, zgodnie twierdzą, że wykończenie wnętrza, w tym zakładanie podłóg, płytek i malowanie ścian to najbardziej czasochłonny i kosztowny etap prac. Ponadto, pochłania najwięcej kosztów dodatkowych, ale jeśli chcemy mieć piękny dom, nie możemy oszczędzać. Na tym etapie wstawiamy ściany działowe, dzieląc dom na pomieszczenia.

Następnym etapem prac jest rozprowadzenie instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Po wykonaniu instalacji układamy warstwy izolacyjne podłogi, rozprowadzamy rury c.o. i kładziemy szlichtę cementową.

Po skończeniu wstępnych prac nad podłogą, przychodzi czas na malowanie ścian, które poprzedza odpowiednie ich przygotowanie. Oczywiście, będziemy musieli słono za to zapłacić. Dobre farby są drogie, a do tego dochodzi koszt tynków i gładzi. Odpowiednio wysoką opłatę pobiorą także fachowcy. Najpierw na ściany nakłada się tynk, co kosztuje około 15 zł za metr kw., już z materiałem. Tynki cementowo-wapienne wykonuje się ręcznie lub maszynowo i wykańcza się gładziami gipsowymi. Tynki gipsowe nakładane maszynowo pozwalają uzyskać gładką powierzchnię ścian i sufitów bez dodatkowych gładzi.

Na etapie końcowym wykonywania tynków robi się parapety. Kolejnym etapem jest przygotowanie podłoża pod materiały posadzkowe. Przygotowanie domu kończy układanie glazury, posadzek ceramicznych i kamiennych. Cena za 1m kw. płytek waha się od 20 do 100 złotych. Do tego należy doliczyć koszt kleju (około 1 zł/kg) i fug (10-30 zł/kg), a także wziąć pod uwagę wydatki związane z kupnem akcesoriów remontowych. Do całości należy doliczyć również robociznę, która wynosi od 35 zł do 80 zł za 1 m kw. Następnie fachowcy zabiorą się za gruntowanie i malowanie ścian.

Inne publikacje  Zestaw sztućców czyli co do czego?

Wykończenie domu to ważny etap prac, który pozwoli osiągnąć idealny wygląd wymarzonego domu. Wykończenie ścian zewnętrznych to początek prac, które na pewno potrwają długo. Gruntowanie i malowanie ścian to końcowy etap prac, a za wszystko będziemy musieli słono zapłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *