Od czego zacząć remont mieszkania?

Szeroka oferta farb do malowania wnętrz sprawia, że często sami chwytamy za wałek, pędzel i wiadro farby, by dokonać domowej rewolucji i zmienić kolory ścian. Pamiętajmy, że warunkiem ładnej powłoki jest odpowiednie przygotowanie ścian. Co zrobić, by uzyskać piękny efekt, a malowanie nie zakończyło się katastrofą? Jak przygotować się do remontu?

Jak przygotować pokój do remontu?

Przed remontem musimy zabezpieczyć pokój. Powszechnie używane emulsyjne farby Dekoral wprawdzie łatwo zmyć z podłogi, ale zaplamiony dywan trzeba będzie wyrzucić. Zanim chwycimy za wałek, wynieśmy wszystkie meble i inne sprzęty. To, co musi zostać w pomieszczeniu (na przykład ciężka szafa czy bardzo duża sofa) odsuńmy na środek pokoju i osłońmy grubą folią malarską. Taką samą folię przyklejmy do podłogi. Przykryjmy także otwory okienne, ale zróbmy to tak, by, w razie potrzeby, móc je otworzyć. Jeśli chcemy odnawiać podłogi, wszystkie sprzęty trzeba wynieść.

Jak sprawdzić stan ściany przed malowaniem?

Jeśli ściana była wcześniej malowana (np. farbami Dekoral), musimy sprawdzić stan powłoki, a przede wszystkim ocenić, czy tynk dobrze trzyma się ściany. Jest na to bardzo prosty sposób, a wystarczy puknąć w ścianę. Jeśli usłyszymy głuchy pogłos, najprawdopodobniej tynk odspoił się od muru i trzeba będzie go skuć. Miejsca, w których jest ubytek, trzeba wyczyścić i zagruntować, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju. Przed malowaniem ścian farbami Dekoral wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Kiedy grunt wyschnie, ubytki musimy uzupełnić zaprawą szpachlową, którą dobieramy w zależności od rodzaju tynku. Drobne pęknięcia można zaszpachlować naprawczą masą akrylową. Zagruntować trzeba ścianę, która pyli, a sprawdzimy to, dotykając ściany dłonią. Jeśli dłoń będzie biała, ściana pyli. Zawsze gruntuje się nowe tynki, zwłaszcza gipsowe, a także okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Zabiegu gruntowania nie przeprowadza się na ścianach, które wcześniej były malowane. Malarze twierdzą, że ścianę zawsze warto zagruntować. Dzięki temu powłoka będzie trwała, a ściana nie będzie chłonąć farby, która przecież jest droższa od gruntu. Dobrze dobierzmy rodzaj powłoki malarskiej. Wśród farb Dekoral znajdziemy zwykłe farby emulsyjne, które dobrze pokrywają ściany, są bardzo wydajne i mają wiele kolorów. W ofercie tego producenta znajdziemy również farby odporne na szorowanie oraz takie, którymi maluje się ściany w łazience i w kuchni.

Inne publikacje  Jak zaplanować kolory na ścianie

Odpowiednie przygotowanie mieszkania do remontu jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na dobrym efekcie. Zanim zabierzmy się za malowanie farbami Dekoral, dobrze oczyśćmy teren i bądźmy ostrożni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *