Pielęgnowanie boazerii

Interior background 3d render

Boazerie po wielu latach ponownie wracają do łask. Jednak znacznie różnią się od tych, które pamiętamy jeszcze sprzed 20 – 30 lat. Dzisiejsze boazerie to piękne elementy ozdobne, które zachwycają wzorem i fakturą. Jeżeli chcemy zachować na długie lata piękny wygląd boazerii oraz sprawić, by przez ten czas nie uległa zniszczeniu, musimy odpowiednio o nią zadbać. W jaki sposób pielęgnować boazerię?

Czym jest boazeria?

Boazeria to wykonana z drewna okładzina sufitów i ścian, często o bardzo dekoracyjnym charakterze. Boazerie były znane już w starożytności. Swoją świetność przeżywały w okresie renesansu i baroku. Obecnie też wracają do łask i często są stosowane, również w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Dawniej do zdobienia boazerii wykorzystywano również elementy wykonane ze skóry. Najpiękniejsze boazerie zdobione były inkrustacjami ze złoconymi elementami.

Dziś terminem boazeria nazywa się często również okładziny ścian wykonane z PCV, korka i wielu innych materiałów pozwalających na efektowne wykończenie ściany z użyciem paneli.

W jakich pomieszczeniach można położyć boazerię?

Boazeria może być położona praktycznie w każdym pomieszczeniu. Najczęściej wykorzystuje się ją w salonach, sypialniach oraz na holach i korytarzach. Jednak można ją również zastosować w tak zwanych pomieszczeniach wilgotnych, czyli kuchniach i łazienkach. Jednak w tym przypadku należy pamiętać o wyborze odpornego na wilgoć drewna i odpowiednim jego zabezpieczeniu.

Boazeria może być położona na całej powierzchni ściany lub stanowić jedynie subtelny element dekoracyjny podkreślający wykończenie ściany np. białą lub szarą farbą o satynowym wykończeniu. Drewniana boazeria wygląda również ciekawie w zestawieniu z naturalną cegłą. Takie połączenie sprawdza się szczególnie w stylu loftowym i industrialnym.

Interior Living Room with Wood Paneling

Jak dbać o drewnianą boazerię?

O boazerię wykonaną z drewna należy dbać podobnie jak o inne drewniane powierzchnie w domu (np. podłogi). Jest to bardzo ważne, gdyż mimo że ściany nie są tak eksploatowane, jak podłogi, to brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować wypaczeniem i zniszczeniem drewna. Niezabezpieczona boazeria traci także swój piękny wygląd i ciemnieje.

Boazeria powinna być zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi praktycznie od razu po położeniu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko jej zniszczenia czy dostania się w jej struktury wilgoci lub szkodników żerujących na drewnie. Boazerię należy także regularnie czyścić z kurzu i innych zabrudzeń.

Do zabezpieczenia boazerii można używać produktów bezbarwnych, podkreślających kolor drewna lub całkowicie go zmieniających. Z szerokiej oferty produktów do drewna należy wybierać te dedykowane boazeriom. Specjaliści zalecają wykorzystanie: bejc i impregnatów niebarwiących, lakierów, lakierobejc, olejów, wosków, specjalistycznych preparatów czyszczących.

Bardzo ważne jest to, aby wybierać produkty przeznaczone do wykorzystania we wnętrzach. Najlepiej na bazie wody, gdyż te na bazie rozpuszczalników zawierają w sobie szkodliwe substancje lotne mogące powodować duszności i alergie.