Skuteczna impregnacja drewna

Skuteczna impregnacja drewna

Drewno towarzyszy nam w domu, biurze i ogrodzie. Lubimy to tworzywo, ponieważ jego dotyk, delikatny zapach i rysunek słojów pozwala choć przez chwilę poczuć się jak na wycieczce do lasu. Właściwa impregnacja drewna pozwoli nam rozkoszować się tym odczuciem jeszcze dłużej, ponieważ zwiększy trwałość naszych ulubionych przedmiotów.

Kiedy impregnować drewno?

Drewniane meble, tarasy i parkany zawsze wymagają impregnacji. Bez niej są narażone na gnicie, porastanie pleśnią, utratę kolorów oraz pękanie i nadmierne wysuszanie. Rzęsiste ulewy, śnieżyce, mrozy, szkodliwe działanie promieni słonecznych oraz negatywny wpływ owadów, które często składają w drewnie jaja – to wszystko sprawia, że bez należytej ochrony, piękne tworzywo szybko ulegnie zniszczeniu. Jak je od tego uchronić? Istnieją dwie możliwości – możemy kupować produkty już zaimpregnowane przez producenta lub samodzielnie zabezpieczać drewno.

Jeżeli wybierzemy pierwszą opcję, upewnijmy się, czy producent dokładnie zakonserwował powierzchnię drewna. Przy samodzielnej impregnacji mebli rozważmy natomiast kilka kluczowych kwestii, m.in.: czy drewniane przedmioty będą stały w domu, czy na zewnątrz oraz czy wymagają one zmiany koloru. Odpowiedzi na te pytania będą stanowiły główne kryteria wyboru skutecznego preparatu do impregnowania drewna.

Inne publikacje  Pielęgnowanie boazerii

Piękny kolor i skuteczna ochrona

Jeżeli mamy w mieszkaniu zabytkowe, dębowe meble w bardzo dobrym stanie lub przedmioty wykonane z drewna egzotycznego, poszukajmy preparatu, który przedłuży ich żywotność, nie zmieniając przy tym szlachetnej barwy. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się oleje, które nie przyćmią koloru drewna, lecz dodatkowo wyeksponują jego naturalny rysunek. W przeciwieństwie do innych preparatów oleje nie tworzą lśniącej powłoki, która mogłaby z czasem ulec złuszczaniu. Skutecznie ochronią nasze meble, również te stojące w ogrodzie, przed nadmierną wilgocią, szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz plamami.

Jeżeli chcemy zaimpregnować przęsła płotu lub ławeczkę ogrodową, wybierzmy lakierobejcę, która zabezpieczy drewno przed szkodliwymi zjawiskami atmosferycznymi oraz procesami mikrobiologicznymi i nada mu odrobinę satynowego blasku. Z nałożeniem lakierobejcy bez problemu poradzi sobie każdy amator, ponieważ nie kapie i nie odpryskuje – wystarczy tylko dokładnie nanieść ją na drewno i gotowe.

Ciekawą alternatywą dla lakierobejcy jest lazura, która zamiast połysku nadaje drewnu matowy wygląd, akcentując dodatkowo naturalną kompozycję sęków oraz słojów. Lazury są jeszcze łatwiejsze w aplikacji, ponieważ mają dobrą przyczepność do pędzla, co umożliwia ich równomierne rozprowadzenie po powierzchni malowanego przedmiotu. Co więcej, przy kolejnym impregnowaniu nie będziemy musieli usuwać wcześniejszej warstwy preparatu – wystarczy nałożyć następną powłokę ochronną. Produkty te stanowią skuteczne zabezpieczenie przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i można je stosować w przypadku europejskich, a także egzotycznych gatunków drewna.

Inne publikacje  Lakiery zewnętrzne­ – dlaczego warto je stosować

Skuteczna impregnacja drewna to na pozór duże wyzwanie, lecz w praktyce nie powinna sprawić większych problemów. Najważniejszy jest etap wyboru odpowiedniego preparatu, a później wystarczy już tylko dokładnie pomalować nim drewno i cieszyć się długotrwałym efektem.