Ulubione narzędzia malarza

Większość z nas wie, że do malowania potrzebna jest farba i pędzel, a czasami przydaje się wałek. Zgłębiamy ten problem dopiero wtedy, gdy planujemy samodzielne malowanie. Jeżeli chcemy podjąć się tego trudnego zadania, zapytajmy ulubionego malarza z jakich narzędzi korzysta. Pamiętajmy, że odpowiednie narzędzia to połowa sukcesu, więc kupmy dobrej jakości pędzle, wałki i taśmy malarskie.

Jakich narzędzi używa dobry malarz?

Doświadczony malarz zapewne powiem nam, że narzędzia dobiera się do ściany. Zanim więc pojedziemy do sklepu, przyjrzyjmy się ścianie, by wiedzieć, jaka jest jej faktura, powierzchnia i poziom naświetlenia. Farbę zazwyczaj nakłada się wałkiem, a rodzaj wałka ma wpływ na to, jak będzie wyglądała pokryta farbą powierzchnia. Jeśli źle go dobierzemy, powłoka będzie miała nieestetyczne wybrzuszenia i zacieki. Wybierzmy wygodne narzędzie, czyli takie, które dobrze leżą w dłoni i nie powodują powstawania odcisków. Być może nie ma to znaczenia, gdy malujemy tylko godzinę czy dwie, ale malarz w ten sposób spędza prawie każdy dzień, więc uwierzmy mu na słowo.

Inne publikacje  Co wyróżnia farby silikonowe ?

Źle dobrany i niewygodny pędzel może uciskać, co zamieni malowanie w przysłowiową walkę o przetrwanie. Poza wałkiem i pędzlem, potrzebne są także taśmy malarskie, a także kuwety, wiadra
i kratki malarskie.

Jaki wałek malarski wybrać? Rady doświadczonego malarza

W skrzynce narzędziowej malarza znajdziemy także wałki malarskie. Szerokość wałka dobieramy
w zależności od tego, jak dużą powierzchnię chcemy malować. Jeśli są to ściany, podłogi, sufity czy płoty z szerokich desek, wybierzmy wałek w rozmiarze od 12 cm do 25 cm. Wąski wałek (szerokość od 5 cm do 12 cm) przyda się do malowania ram okien oraz wnęk drzwiowych i okiennych. Wąskim wałkiem pomalujemy także narożniki i zakamarki. Małe wałki są także idealne do malowania mebli. Ważne jest także poszycie wałka. Wałek z krótkim runem przyda się do malowania ścian wykończonych gładzią gipsową, a dla ścian strukturalnych wybierzmy dłuższe runo. Najpopularniejsze są wałki z włókien syntetycznych, poliakrylowych, dobre do prac z farbami wodorozcieńczalnymi. Na rynku występują także wałki z mikrofazy, floku, weluru czy gąbki. Koniecznie kumpy także rączkę do wałka, która przyda się, gdy będziemy malować sufit. Niech będzie to porządny teleskopowy kij. Potrzebna jest także kuweta, w którą wyposażony jest każdy malarz. Do kuwety, która służy do równomiernego nabierania farby na wałek.

Inne publikacje  Czym jest tapeta z włókna szklanego i kiedy je stosować?

Najważniejsze narzędzia malarza. Wybieramy pędzel

Pędzle są wypierane przez wałki, ale są niezastąpione podczas precyzyjnego malowania. Przydają się do wykańczania krawędzi, miejsc przy włącznikach i gniazdkach, czy też kątów i trudno dostępnych miejsc. Rozmiar pędzla także powinien zależeć od powierzchni sufitu czy ściany. Malarze polecają pędzle renomowanych firm, z dobrej jakości włosiem i ergonomiczną rączką.

Która taśma będzie najlepsza?

Przed malowaniem musimy dobrze zabezpieczyć pomieszczenie przed ewentualnym pochlapaniem. Meble i podłogi trzeba ochronić za pomocą folii malarskiej, którą również przykleimy mocną taśmą. Każdy malarz potwierdzi, że dobra taśma świetnie trzyma, ale, gdy przykleimy ją do danej powierzchni, na pewno jej nie zniszczy.

Nawet amatorskie malowanie wymaga nabycie odpowiednich narzędzi, które ułatwią prace. Zanim zaczniemy pracę, zapytajmy znajomego malarza, który zna się na tym najlepiej.