Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tynku mozaikowym

Tynki mozaikowe, nazywane inaczej kamyczkowymi, to ciekawy pomysł na wykonanie podmurówki elewacji, gzymsów, ozdobnych fragmentów ścian zewnętrznych. Ten rodzaj materiału znajduje coraz większe zastosowanie w dekoracji i wykańczaniu wnętrz. Z jakich jeszcze powodów warto zdecydować się na wykorzystanie tynku mozaikowego? Ten artykuł prezentuje wszystko, co powinieneś wiedzieć o tynku mozaikowym.

Co to jest tynk mozaikowy?

Jest to rodzaj kruszywa, które zostało zatopione w masie żywicznej. Tego rodzaju materiał jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, są łatwe w czyszczeniu – wystarczy je przemyć czystą wodą. I co najważniejsze – zawsze wyglądają efektownie. Tynk mozaikowy – ze względu na swoje właściwości – wykorzystuje się chętnie w miejscach, które w szczególny sposób narażone są na zabrudzenia lub mechaniczne uszkodzenia.

Tynki mozaikowe są bardzo proste w nałożeniu – wystarczy wymieszać kruszywo z tynkiem i nanieść mieszankę na ścianę. Grubość zwartego kruszywa w masie nie ma zazwyczaj 2-4 mm. Jest to bardzo elastyczny materiał, a do tego można wybierać z dużej palety kolorów i odcieni.

Jak prawidłowo przygotować podłoże?

Nakładanie tynku mozaikowego na ścianę nie jest czynnością skomplikowaną  – najważniejsze w całym procesie jest przygotowanie podłoża. Musi być ono oczyszczone ze wszelkich zabrudzeń, a także pyłu, krzu, a także tłustych plam. Podłoże trzeba osuszyć i dobrze wygładzić. Jeśli na ścianie pojawiły się jakiekolwiek pęknięcia – należy je koniecznie zaszpachlować.

Inne publikacje  Jak szukać malarza

Przed nałożeniem masy tynkującej jest zagruntowanie podłoża – istnieją specjalne rodzaje gruntów pod tynki mozaikowe, więc z łatwością można znaleźć ten odpowiedni. Podłoże należy zagruntować najmniej 4 godziny przed przystąpieniem do kładzenia tynku – preparat musi odpowiednio wchłonąć się.

Ściana przygotowana i co dalej?

Tynk najlepiej kłaść na ścianę fragmentami, a miejsca łączeń koniecznie musza być mokre. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się nieestetyczne zgrubienia, które wpłyną na efekt końcowy. Jeśli warstwa jest zbyt gruba – koniecznie trzeba zebrać nadmiar masy przed jej wyschnięciem. Najlepiej masę tynkową nakładać jednym, powłóczystym ruchem. To aplikacji masy można użyć pacy murarskiej. Gdy tynk jest jeszcze mokry, trzeba go kilkakrotnie przejechać pacą, by ją wygładzić i schować miejsca łączenia między poszczególnymi miejscami łączenia. Wygładzanie sprawia, że nie pojawią się drobne prześwity, a tynk znacznie lepiej będzie przylegać do podłoża.

Jaki kolor tynku mozaikowego?

Jeśli decydujemy się na użycie tynku mozaikowego do elewacji warto skomponować jego kolor z kolorystyką dachu, okien i drzwi – bryła budynku nabierze jednolitego charakteru. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że tynk mozaikowy może z czasem zacząć tracić swoje właściwości. W miejscach, które narażone są na duże oddziaływanie słońca, warto zastosować jaśniejsze odcienie – efekty utraty koloru nie będą wówczas tak mocno widoczne. Co prawda ciemny tynk nie straci swoich właściwości kolorystycznych, ale może zacząć odkształcać pod wpływem długotrwałej ekspozycji na działanie światła i wysokiej temperatury.