Wyższość konstrukcji drewnianych nad plastikowymi

Meble drewniane, w przeciwieństwie do tych wykonanych z płyt meblowych i pokrywanych plastikową okleiną, są bardzo wytrzymałe i przez wiele lat wyglądają idealnie. Poza tym, nigdy nie wychodzą z mody, a upływ czasu tylko dodaje im urody. Meble tego typu są więc inwestycją. Nawet jeśli się zniszczą, można je odnowić, by znowu wyglądały pięknie.


Dlaczego warto wybierać meble drewniane?

Drewno jest naturalnym i uniwersalnym surowcem, dobrze wpasuje się w każdy wystrój mieszkania, zarówno skromnego, urządzonego w stylu klasycznym, jak i nowoczesnego. Meble drewniane są bardzo mocne i stabilne. Nie bez powodu niektóre muzealne zabytki przetrwały nawet 200 lat, a i w domach mamy komody czy szafy po babci, które nadal wyglądają dobrze. Być może kiedyś wykonywano je z większą starannością, ale za jakość odpowiada także wytrzymałość drewna.

Meble drewniane najczęściej zrobione są z drewna sosnowego, które jest ładne, łatwo się impregnuje i barwi i ma dobre właściwości mechaniczne i fizyczne. Sosna jest najczęściej występującym gatunkiem drzewa w Polsce, więc jest łatwo dostępna. Bardzo popularnym materiałem w budownictwie jest drewno bukowe, które jest twarde, ścisłe i dobrze znosi duże obciążenia.

Inne publikacje  Jak sprawić, by pub uzyskał swój własny klimat?

Meble drewniane, które przetrwają wiele lat

Stare meble drewniane zapewne zrobiono z drewna dębowego, które od wieków stosuje się do produkcji mebli, gdyż jest znane ze swojej twardości. Ma jasny kolor, który z czasem może delikatnie ściemnieć. Jeśli w domu naszej babci jest stary, ciemny kredens to zapewne zrobiono go z drewna dębowego. Kolejnym rodzajem drewna, które jest bardzo cenione ze względu na swoje właściwości, jest drewno jesionowe. Drewno jesionu jest jasnożółte i ciemne, a twardością nie ustępuje drewnu dębowemu, zachowując przy tym sprężystość. Coraz częściej w naszych domach można spotkać również meble wykonane z egzotycznych gatunków drzew, które zazwyczaj jest bardzo twarde i odporne na uszkodzenia.

Do wyboru mebli drewnianych najczęściej stosowany jest mahoń, który ma średnią twardość, ale zachwyca swoją wyjątkową barwą. Palisander to drewno bardzo twarde, ciężkie i trudne w obróbce, ale bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych i szkodników. Ma ciepły, brązowy odcień i jest stosowane do wyrobu mebli i elementów składowych instrumentów muzycznych. Jednym z najcenniejszych i najtwardszych gatunków drewna jest heban.

Dlaczego warto mieć w domu meble drewniane?

Meble drewniane nadają pomieszczeniom ciepła i sprawiają, że mieszkanie jest bardzo przytulne. Zastosowanie w domu drewnianych dodatków, szaf, czy podłóg sprawia, że zyskujemy ciepłe i domowe wnętrze. Drewno przez wiele lat będzie wyglądać pięknie, a upływ czasu doda mu uroku. Jest to materiał bardzo przyjazny dla zdrowia.

Inne publikacje  Pojemnik czy wieszak na papier toaletowy?

Drewno idealnie komponuje się z innymi tworzywami, tworząc wyjątkowy klimat wnętrza. Jeśli nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy, by wymienić wszystkie meble, kupujemy bo jednym elemencie wyposażenia, bez ryzyka wnętrzarskiego zgrzytu.

Odpowiednio dobrany gatunek drewna na pewno będzie pasował do każdego wnętrza.

Meble drewniane są ładne i trwałe, więc nic dziwnego, że cieszą się dużym powodzeniem. Warto oszczędzać, by móc kupić piękną komodę, którą przekażemy w spadku wnukom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *