Zalety farby emulsyjnej

Farby emulsyjne, nazywane również dyspersyjnymi, to takie w których rozpuszczalnikiem jest woda. Spoiwem natomiast specjalne żywice akrylowe, winylowe lub lateksowe. Ponadto w składzie tych farb oprócz pigmentów znajdują się wypełniacze mineralne, a także różnego rodzaju substancje pomocnicze determinujące właściwości farby.

Jakie są główne cechy emulsji?

Emulsje są najpopularniejszymi na rynku farbami. Głównie za sprawą swojej wysokiej wydajności. Za pomocą jednego litra farby można pomalować średnio od 9 do 15 metrów kwadratowych ścian. Zaletą jest również bardzo krótki czas wysychania emulsji. Ponadto, farby emulsyjne uważa się za bardzo uniwersalne, gdyż można nimi pokrywać prawie każde rodzaje podłoża w pomieszczeniach zamkniętych. Nadają się do tynków, betonu, cegły oraz płyt gipsowo-kartonowych. Dodatkowa zaleta jest to, że powłoki które tworzą emulsje są paroprzepuszczalne, co pozwala ścianom na tzw. oddychanie. Po pomalowaniu dają głównie efekt matowy. Jeśli chodzi o kolor, to farby emulsyjne otrzymać można w kilkudziesięciu podstawowych barwach, a za pomocą mieszalnika otrzymamy niezliczona liczb odcieni.

Rodzaje farb emulsyjnych

Najpopularniejszym rodzajem emulsji jest farba akrylowa. Jako spoiwo stosuje się w niej żywice akrylowe. Po pomalowaniu tworzą powierzchnię odporną na wiele czynników np. na środki chemiczne, zabrudzenia. Jednocześnie powłoka ta jest całkowicie paroprzepuszczalna. Ogromną zaletą farb akrylowych jest odporność na zmywanie, co pozwala na zastosowanie ich w kuchni lub łazience. Kolejną odmiana farb emulsyjnych są farby lateksowe. Zawierają one więcej żywic, które powodują, iż są jeszcze bardziej odporne na wilgoć i ścieranie. Wbrew powszechnej opinii farby lateksowe nie zawierają w swoim składzie lateksu. Ostatnim rodzajem emulsji są farby winylowe, których spoiwem jest polioctan lub polichlorek winylu. Tworzona przez nie powłoka nie jest paro przepuszczalna i nie pozwala ścianie oddychać. Są one nieco mniej wydajne i odporne na zabrudzenia, niż poprzednie rodzaje. Wszystkie przedstawione rodzaje farb są jednymi z najlepszych na rynku, dostępne w wielu kolorach.

Inne publikacje  Jak zaplanować kolory na ścianie

Przyglądając się z bliska cechom farb emulsyjnych. nie sposób zaznaczyć, że dzięki temu, iż ich rozpuszczalnikiem jest woda, są to farby nieszkodliwe dla środowiska. Maja one naprawdę bardzo szerokie zastosowanie, nakładanie ich na ściany jest łatwe, a paleta kolorów nieograniczona. Nie ma się co dziwić, że SA one tak popularne wśród fachowców oraz konsumentów.